Ogłoszenia duszpasterskie - 12 października 2014 roku


 1. Dziś, w ostatnią niedzielę października, obchodzimy rocznicę konsekracji naszej prastarej świątyni kolegiackiej. Dziękujemy Panu Bogu, za dar tak pięknej świątyni i za to, że to nam powierzył dzieło restauracji tej piastowskiej kolegiaty. Korzystając z dzisiejszej uroczystości, pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy troszczą się o ten Dom Boży, wspierają swoimi ofiarami prowadzone tu prace remontowe i dbają o wygląd naszej kolegiaty, którzy przychodzą do sprzątania świątyni i przyozdabiają ją kwiatami.

 2. Dziś również wspominamy 6 rocznicę nawiedzenia naszej parafii przez Matkę Bożą w Jasnogórskim Wizerunku. Owocem tego nawiedzenia jest m. in. kaplica adoracji Najśw. Sakramentu.

 3. Również dziś przypada 500 rocznica objęcia przez kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego Miasta Opatów i naszej kolegiaty. Dzięki jego niezwykłemu zaangażowaniu, kolegiata została odrestaurowana ze zniszczeń i zgliszcz po najeździe Tatarów, a miasto zyskało wielkiego mecenasa.

 4. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, informuje, iż dziś o godz. 16.00, w kościele seminaryjnym w Sandomierzu, nasz alumn Krystian Tkaczyk otrzyma strój duchowny. Ciesząc się z tego wydarzenia, otoczmy naszego alumna Krystiana serdeczną modlitwą, by poprzez przyjęcie sutanny, dobrze przygotował się do posługi kapłańskiej.

 5. We wtorek przypadają imieniny p. Tadeusza Łobazy - naszego pana organisty, któremu życzymy wielu łask Bożych, dziękując jednocześnie za wzorową postawę i gorliwe wypełnianie powołania organistowskiego. O godz. 17.00, zostanie odprawiona Msza św. imieninowa, w int. Drogiego Solenizanta.

 6. Przed nami szczególne dni modlitw za naszych zmarłych. W sobotę, 1 listopada, uroczystość Wszystkich świętych. Msze św. w tym dniu w kolegiacie - o godz. 7.00, 9.00 i 10.30. Procesja żałobna na cmentarz parafialny wyruszy z kolegiaty o godz. 11.30. Ok. godz. 12.00 Msza św. na cmentarzu za wszystkich zmarłych Parafian. Po Mszy św. kontynuowana będzie procesja po cmentarzu, z czytaniem wypominków za zmarłych. W tym czasie jeden z kapłanów będzie poświęcał nowe groby. Idąc na groby naszych bliskich zmarłych, zanieśmy im w darze nie tylko kwiaty i znicze, ale przede wszystkim szczerą modlitwę i dar Komunii. Wobec zmarłych nie można stawać z pustymi gestami.

 7. W przyszłą niedzielę wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. 10 minut przed każdą Mszą św. będą czytane wypominki. Po mszy św. o godz. 12.00 - procesja żałobna wokół kolegiaty.

 8. Także w przyszłą niedzielę, o godz. 16.30 w klasztorze OO. Bernardynów zostanie odprawiona Msza św. w int. poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy oddziału partyzanckiego Obwodu Opatów Armii Krajowej „Barwy Białe” - Zawiszaków i Żołnierzy Obwodu Opatowskiego Armii Krajowej.

 9. Przez całą oktawę i wszystkie niedziele listopada, o godz. 16.15, różaniec za zmarłych. Przez wszystkie niedziele roku, wypominki za naszych zmarłych - o godz. 8. 45 - za zmarłych parafian z Opatowa, natomiast o godz. 11. 45 za zmarłych parafian z pozostałych miejscowości naszej parafii.

 10. W ubiegłą niedzielę, prowadzone było liczenie wiernych, biorących udział we Mszy św. i Komunii św. W naszej parafii uczestniczyło we Mszach św. - 1008 kobiet oraz 604 mężczyzn. Natomiast do Komunii św. przystąpiło 283 niewiast i 73 mężczyzn. Tak więc na niedzielną eucharystię, w naszej parafii uczęszcza ok. 24% wszystkich wiernych.

 11. W związku ze zmianą czasu na zimowy, Msze św. w dniu powszednie, od jutra będą odprawiane w naszej kolegiacie o godz. 17.00, a nabożeństwa różańcowe o godz. 16.15.

 12. W przyszłą niedzielę - z racji I niedzieli miesiąca, po Mszy św. o godz. 7.00 wystawienie i adoracja Najśw. Sakr. Rozważania poprowadzi KŻR pw. MB Fatimskiej - p. Elżbiety Kudlińskiej.

 13. Pragnę podziękować serdecznie za przekazane w ubiegłym tygodniu ofiary na kolegiatę i na cmentarz. Ofiary zostały złożone:
  bezimienna z ul. Kopernika z bl. nr 9 - 50 zł
  oraz z racji pogrzebów: im. śp. Andrzeja Majewskiego - 200 zł
  im. śp. Kazimierza Stasica - 100 zł
  im. śp. Alicji Rybus - 100 zł
  Ofiarodawcom z przekazane ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.

 14. Dziękuję także rodzinie Państwa Pierścińskich z ul. Leszka Czarnego, za ofiarowane chryzantemy do naszej świątyni. Bóg zapłać.

 15. Dziękuję również mieszkańcom Marcinkowic za sprzątanie świątyni w dniu wczorajszym do sprzątania przybyło dziewięć osób. Bóg zapłać za troskę o czystość Domu Bożego. W najbliższy piątek, do sprzątania Kolegiaty zapraszamy mieszkańców z ul. Kopernika bl. nr 1 - I klatka.

 16. Naszą modlitwą serdeczną ogarnijmy zmarłych: śp. Kazimierza Drozdowskiego, Andrzeja Majewskiego, Kazimierza Stasica - których w ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy, odprowadzając na cmentarz parafialny. We wtorek o godz. 14.00, pogrzeb śp. Alicji Rybus.
  Polecamy także Miłosierdziu Bożemu wszystkich zmarłych z naszych rodzin, zwłaszcza tych, których w tym tygodniu rocznicę śmierci będziemy obchodzić. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

© 2003-2014